O femeie a sărit gardul în curtea unui IPJ și a tăiat cauciucurile mașinilor de poliție, fără să o vadă nimeni

O femeie de 44 ani a intrat în curtea IPJ Gorj şi a vandalizat 10 autospeciale. Aceasta a tăiat cauciucurile şi a furat opt plăcuţe de înmatriculare de la autospeciale. Este anchetă internă la Inspectoratul de Poliție, iar femeia a fost identificată, dar nu va fi trasă la răspundere căci are probleme psihice.

Femeia a sărit gardul instituției și a pătruns în curtea interioară.  Înarmată cu un cuțit, ea a tăiat roțile a zece autospeciale care, teoretic, se aflau sub pază la momentul respectiv. Femeia a mers mai departe și a reușit să demonteze și să fure numerele de înmatriculare de la opt mașini de poliție. Netulburată de niciun polițist, făptașa a sărit înapoi gardul IPJ și s-a făcut nevăzută. Surse Antena 3 CNN spun că polițiștii au constatat dezastrul abia dimineața, atunci când au fost solicitați să plece la intervenții.

“În data de 17 octombrie a.c., polițiști din cadrul IPJ Gorj au identificat o femeie de 44 de ani, din municipiul Târgu Jiu, care este bănuită de faptul că seara trecută, la ora 21:53 ar fi intrat în curtea interioară a Inspectoratului de Poliție Județean Gorj, escaladând gardul de împrejmuire, ar fi tăiat pneurile a 10 autospeciale și ar fi sustras 8 plăcuțe cu numerele de înmatriculare.

În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de furt calificat și distrugere.

Femeia este cunoscută cu afecțiuni psihice, respectiv schizofrenie și tulburare bipolară afectivă.

Din verificările efectuate de polițiști, a reieșit faptul că în anul 2022 și 2023 persoana a fost cercetată pentru infracțiuni similare, atât în municipiul Târgu Jiu, cât și în comuna Bâlteni, însă, ulterior, părțile vătămate și-au retras plângerile, ca urmare a luării la cunoștință privind starea de sănătate a femeii.

Polițiștii continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate circumstanțele producerii incidentului și pentru luarea tuturor măsurilor legale.

La nivelul IPJ Gorj sunt efectuate verificări interne pentru stabilirea împrejurărilor în care polițiștii desemnați cu supravegherea spațiului interior, prin acțiunile lor (sau prin lipsa lor de acțiune) nu au sesizat pătrunderea, fără drept, a unei persoane neautorizate, în interiorul instituției”, se arată în comunicatul IPJ Gorj.

Femeia a lucrat ca învățătoare la Colegiul Spiru Haret din Târgu Jiu până în urmă cu 4 ani, când a fost dată afară din instituția de învățământ. Acolo ar fi creat probleme cadrelor didactice, având un comportament agresiv față de colegi și chiar asupra elevilor. Au urmat apoi numeroase plângeri penale din partea ei, dosare care nu au fost finalizate. Acesta, se pare, ar fi fost și motivul pentru care, fosta învățătoare a pătruns în curtea IPJ Gorj, a distrus 10 autospeciale ale MAI și le-a furat plăcuțele de înmatriculare.

Comments

comentarii

Final tragic pentru femeia în vârstă de 59 de ani, accidentată vineri de o mașină în timp ce traversa strada prin loc nepermis.... Citește mai mult
Radio Cluj împlinește, sâmbătă, 71 de ani de la prima emisie - o „moștenire grandioasă” pentru unul din cele mai ascultate posturi radio din România.... Citește mai mult
APBCT

Lasă un răspuns