Un bărbat de 36 de ani din Botoșani a fost arestat preventiv la Timișoara pentru că s-a dat drept o adolescentă cunoscută în mediul online și a obținut imagini compromițătoare de la minore cu vârste între 8 și 12 ani, pe care apoi le-a șantajat. Minorele sunt din Timiș, Alba, Sălaj, Maramureș, Bacău, Tulcea, Ialomița, Ilfov și Teleorman.
”La data de 4 februarie 2025, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Timișoara au dispus reținerea unui inculpat în vârstă de 36 de ani, pentru săvârșirea infracțiunilor de pornografie infantilă și șantaj.
Din probatoriul administrat a rezultat că, în perioada august 2024 – februarie 2025 inculpatul, prin utilizarea unor conturi create pe rețele de socializare, în care se prezenta sub o identitate falsă, respectiv o adolescentă cunoscută și urmărită preponderent de către minore în mediul online, a determinat mai multe victime, cu vârste cuprinse între 8 și 12 ani, să producă și să îi trimită materiale de tip imagine și video în care sunt înfățișate în ipostaze sexuale explicite.
Pentru a le crea persoanelor vătămate convingerea că interlocutorul este o minoră și a le determina să producă și să-i trimită materiale pornografice le-a distribuit acestora fișiere foto și video în care erau prezentate alte minore, având un comportament sexual explicit.
Ulterior, după ce a intrat în posesia materialelor pornografice solicitate, inculpatul le-a cerut victimelor minore să-i mai trimită și altele de același fel sub amenințarea că în caz contrar le va distribui în mediul online pe cele primite.
În urma perchezițiilor efectuate pe raza județului Botoșani, a fost identificat și ridicat telefonul mobil al inculpatului, precum și alte mijloace de probă.
Astăzi, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Timiș a dispus arestarea preventivă a inculpatului, pentru o perioadă de 30 de zile..”, a transmis DIICOT.