Fondatorul Bismobil Kitchen a fost prins după o săptămână de la evadare

Mihail Șaran, fondatorul Bismobil Kitchen, care a evadat acum șapte zile din Judecătorie chiar înainte ca instanța să-l plaseze în arest, a fost găsit de poliție într-o casă părăsită din Durlești, o localitate din Republica Moldova.

Mihail Șaran a reușit să se ascundă în locuința părăsită, fiind ajutat de un prieten condamnat la închisoare cu suspendare.

,,În tot acest timp, învinuitul a fost ajutat de un prieten (pentru ca să nu fie găsit de oamenii legii), care actualmente-și ispășește pedeapsa cu suspendarea executării ei condiționate pentru răpirea unui automobil”, au menționat reprezentanții Inspectoratului General al Poliției (IGP).

În timp ce fondatorul Bismobil Kitchen era escortat la sediul poliției, acesta a negat că a avut suportul amicului său certat cu legea, menționând că regretă evadarea. El a fost audiat, apoi plasat în izolator.

În data de șapte aprilie, Mihail Șaran a părăsit sediul unei judecătorii din Chișinău, înainte ca magistrații să-i înlocuiască arestul la domiciliu cu cel după gratii, pentru că ar fi influențat martorii. Acesta a plecat cu mașina avocatului său, apoi și-a scos brățara electronică prin care era monitorizat de autorități și a dat bir cu fugiții.

Bismobil a țepuit sute de persoane de la care a încasat avansuri pentru bucătării ce nu au mai fost livrate, iar prejudiciul cauzat prin comiterea faptelor este de aproximativ 4.000.000 de lei.

Comments

comentarii

Piața Victoriei s-a umplut sâmbătă seara cu mii de oameni hotărâți să apere valorile europene ale României.... Citește mai mult
Pompierii clujeni au intervenit, sâmbătă, pentru a stinge un incendiu produs la un cămin studențesc situat în cartierul Mărăști. Aproximativ 200 de persoane au ieșit din clădire.... Citește mai mult
APBCT

Lasă un răspuns