Accident provocat intenționat, surprins de camere de supraveghere. Parchetul tărăgănează ancheta. Victima e arestată în alt dosar

Recent, a fost în toată presa o știre despre o mașină incendiată în Beclean și trei bărbați arestați preventiv. Povestea din spate este mai lungă. Unul dintre cei arestați a fost victima unui accident rutier provocat de un apropiat al celui căruia i-a ars mașina și care îi datorează o sumă mare de bani. Numai că în cazul accidentului din 17 martie 2021, care a fost surprins de două camere de supraveghere ale unei bănci, ancheta Parchetului Judecătoriei Beclean bate pasul pe loc.

Vlad Vasile, arestat preventiv în cazul incendierii mașinii lui Cosmin Bradea din Beclean, a formulat anul trecut plângere penală împotriva lui Bradea și a unui apropiat al acestuiam, Alin Mureșan, pentru amenințare, distrugere și lovire.

”În data de 17.03.2021 am fost contactat de Bradea Cosmin, căruia îi împrumutasem suma de 40.000 Euro cu 5-6 zile în urmă. În concret, Bradea Cosmin m-a contactat telefonic și mi-a solicitat să ne întâlnim de urgență în fața blocului în care locuia pentru a discuta despre banii pe care i-am împrumutat. I-am spus că nu sunt disponibil în acel moment și i-am solicitat să fixăm o altă zi pentru a ne întâlni. Acesta a insistat însă că este urgent și mi-a spus că dacă amânăm este posibil să nu mai îmi poată restitui banii în viitorul apropiat. Toate aceste împrejurări pot fi confirmate de F.B.R, care era de față.

Având în vedere toate acestea, dar și faptul că F.B.R se simțea rău și nu era obișnuit cu mașina care fusese achiziționată recent, m-am urcat la volan din reflex și am pornit spre locul de întâlnire fixat de Bradea Cosmin.

În cursul deplasării, după ce am parcurs aproximativ 40-50 de metri, în timp ce mă aflam în dreptul sucursalei Banca Transilvania de pe str. 1 Decembrie 1918, pe sensul de mers Bistrița-Dej, autovehiculul în care mă aflam a fost acroșat de o mașină marca Audi A6 care a intrat pe contrasens.

Mai târziu am aflat că, deși nu era un autovehicul pe care îl folosea în mod obișnuit, acesta era condus de Mureșan Alin Vasile. Acesta este un alt cunoscut de-al meu, căruia îi împrumutasem suma de 3.000 Euro cu un an în urmă pentru o perioadă de 2-3 luni și care nu mi i-a restituit până în prezent. Aceste împrejurări pot fi confirmate de soția mea V.D și de R.A, soacra mea. De asemenea, despre mașina Audi A6 cunosc și faptul că polița de asigurare a fost încheiată de Mureșan Alin Vasile cu puțin timp înainte de incidentul din data de 17.03.2021.

Relevant în acest sens este și faptul că Bradea Cosmin și Mureșan Alin Vasile sunt prieteni din copilărie, având o relație apropiată inclusiv în prezent. De asemenea, cei doi cunoșteau faptul că exercitarea dreptului meu de a conduce autovehicule era suspendat până în data de 21.04.2021. Mai mult, Bradea Cosmin a venit după Mureșan Alin Vasile la secția de poliție ulterior accidentului, de unde au plecat împreună.

Nu în ultimul rând, aproximativ cu o lună înaintea evenimentului din data de 17.03.2021, am fost contactat de Mureșan Alin Vasile, care mi-a solicitat ajutorul pentru obținerea unui împrumut în Marea Britanie, însă am refuzat. Astfel, pe fondul tuturor acestor împrejurări, apreciez că atitudinea lui Mureșan Alin Vasile în ceea ce mă privește era una cel puțin tensionată. Prin urmare, consider că incidentul produs în trafic nu a fost un accident întâmplător, ci a fost săvârșit cu intenție.

În urma coliziunii produse în data de 17.03.2021 am suferit leziuni traumatice care au necesitat 9-10 zile de îngrijiri medicale, aspect dovedit prin certificatul medico-legal nr. 583/I/b/45 din 18.03.2021 anexat prezentei plângeri. De asemenea, mașina în care mă aflam a suferit pagube materiale importante, aspect care reiese în mod neechivoc din fotografiile anexate și din înscrisurile care dovedesc costul reparațiilor.

Aproximativ la 2-3 zile după evenimentul din data de 17.03.2021, mă aflam în mașina condusă de R.C.L. La intrarea în orașul Beclean, pe Podul Someșului, o mașină care se deplasa cu aproximativ 200 km/h s-a angajat în depășire și, odată ajunsă în fața noastră, a frânat brusc. În interiorul acestei mașini se aflau numiții Bradea Cosmin și Mureșan Alin Vasile.

Aceste evenimente au fost observate de R.P.V, soția lui R.C.L, care a apelat SNUAU 112. Ulterior ne-am și deplasat la sediul secției de poliție, unde s-au prezentat inclusiv Bradea Cosmin și Mureșan Alin Vasile.

Ulterior, în jurul datei de 21-22 martie 2021, am fost contactat de Bradea Cosmin care mi-a solicitat să ne întâlnim pentru a discuta despre banii împrumutați în locul cunoscut drept „între blocuri”, situat în spatele restaurantului Bachus din Beclean.

M-am deplasat în locul arătat împreună cu R.C.L, unde ne-am întâlnit cu Bradea Cosmin și S.O. care îl însoțea. Odată ajunși acolo, cei  doi ne-au înjurat, ne-au scuipat și ne-au amenințat cu bătaia, spunând, de asemenea, că ne vor tăia capul.”, se arată în plângere.

În filmarea de pe camera de supravegehre a băncii, se poate observa cum mașina condusă de Mureșan (Audi gri) apare în cadru la minutul 04.17 și staționează neregulamentar până la min. 08.38, pândind și apoi pornind în trombă direct în mașina adversarului.

Avocatul lui Vlad, Eugen Iordăchescu, a formulat cerere în probațiune pentru a fi luate în considerare de parchet filmările de pe camerele de supraveghere ale băncii:

”Din probele amintite anterior rezultă concluzia certă că evenimentul rutier nu s-a produs în urma unui simplu accident, ci a fost rezultatul conduitei deliberate a lui Mureșan Alin Vasile. Deși în data de 17.03.2021 a declarat că a pierdut controlul volanului pe fondul unui concurs de circumstanțe (o mașină se apropia dinspre Dej, în timp ce alta era parcată în colțul intersecției), este evident că a omis să precizeze o serie de informații mai mult decât relevante.

Astfel, înregistrările menționate anterior prezintă clar faptul că Mureșan Alin Vasile a staționat fără niciun motiv aparent la intrarea în intersecție timp de aproape 5 minute așteptând semnalul că Vlad Vasile Aurel se urcă la volanul mașinii sale și pornește.

Prin urmare, acesta cunoștea și faptul că exista o mașină parcată în colțul intersecției, dar și faptul că din stânga venea un flux continuu de mașini, astfel că avea posibilitatea rezonabilă de a stabili o direcție și viteză adecvată pentru a vira în condiții de siguranță pe str. Piața Libertății. Dimpotrivă, virajul brusc la stânga pe banda opusă de circulație nu poate fi justificat altfel decât un act efectuat cu scopul de a leza integritatea fizică a persoanei vătămate. Această concluzie reiese în mod neechivoc și din împrejurarea că mașina condusă de Mureșan Alin Vasile și-a încetat staționarea imediat ce autovehiculul condus de Vlad Vasile Aurel a intrat în câmpul vizual al lui Mureșan Alin Vasile și Rad Andrei.

Raportat la toate aceste considerente, apreciem că administrarea probelor indicate este utilă, pertinentă și necesară soluționării cauzei, astfel încât vă solicităm respectuos admiterea prezentei cereri astfel cum a fost formulată.”

Comments

comentarii

Piața Sfântul Petru de la Vatican a fost deja deschisă publicului sâmbătă dimineața pentru a permite participarea la funeraliile Papei Francisc, la care se așteaptă să participe aproximativ 200.000 de persoane și zeci de autorități.... Citește mai mult
Sâmbătă este zi de doliu național pe teritoriul României, în memoria Papei Francisc.... Citește mai mult

Lasă un răspuns