fbpx

Record absolut de decese și de infectări de la începutul pandemiei în România

15.037 de cazuri noi de COVID și 252 de decese au fost raportate în ultimele 24 de ore, reprezentând recorduri absolute de la începutul pandemiei. Din totalul pacienților internați, 407 sunt minori, 385 fiind internați în secții și 22 la ATI.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 15.037 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 246 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba239972254,17
2.Arad279573135,12
3.Argeș309062653,44
4.Bacău306181943,10
5.Bihor329032853,32
6.Bistrița-Năsăud151911144,65
7.Botoșani173352113,52
8.Brașov482293414,11
9.Brăila150961213,32
10.Buzău148291623,04
11.Caraș-Severin135951113,72
12.Călărași123371033,90
13.Cluj666855546,29
14.Constanța499004634,96
15.Covasna9227341,88
16.Dâmbovița251681602,80
17.Dolj333991236,24
18.Galați316291233,58
19.Giurgiu131511934,99
20.Gorj10828972,61
21.Harghita9314821,76
22.Hunedoara259171874,02
23.Ialomița127401314,29
24.Iași508354434,91
25.Ilfov5422961210,68
26.Maramureș250002764,21
27.Mehedinți107721855,42
28.Mureș266522412,56
29.Neamț223912213,04
30.Olt179461354,96
31.Prahova421754814,93
32.Satu Mare16522793,49
33.Sălaj130431435,25
34.Sibiu296691263,99
35.Suceava303232763,91
36.Teleorman170541575,46
37.Timiș660645078,70
38.Tulcea95381082,80
39.Vaslui196102463,81
40.Vâlcea185381633,32
41.Vrancea125871842,71
42.Mun. București220330251510,31
43.Din străinătate**147713 
44.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

13450*

3.334 
 TOTAL1.289.15615.037 

În intervalul 04.10.2021 (10:00) – 05.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 252 de decese (118 bărbați și 134 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 252 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă  20-29 ani, 2 la categoria de vârstă 30-39 ani, 9 la categoria de vârstă 40-49 ani, 19 la categoria de vârstă 50-59 ani, 70 la categoria de vârstă 60-69 ani, 88 la categoria de vârstă 70-79 ani și 63 la categoria de vârstă peste 80 ani.

238 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 9 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 252 de pacienți decedați, 227 erau nevaccinați și 25 vaccinați. Pacienții decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între 25 și 87 de ani. 23 dintre pacienții decedați vaccinați care au decedat prezentau comorbidități și 2 nu au prezentat comorbidități.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 14.402. Dintre acestea, 1.480 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 407 sunt minori, 385 fiind internați în secții și 22 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.717.830 de teste RT-PCR și 3.440.443 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.554 de teste RT-PCR (13.743 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.811 la cerere) și 51.184 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 85.339 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.829 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 62.563 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 197 de persoane.

 În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 9.623 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.110 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 4 octombrie, 1.128 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 217.050 lei.

Comments

comentarii

Cinci persoane au murit într-un accident produs de un microbuz românesc pe autostrada M1 din Ungaria.... Citește mai mult
Pompierii din cadrului Aeroportului Internațional „Avram Iancu” din Cluj sunt adevărați eroi, după ce în ultima săptămână au evitat un adevărat dezastru.... Citește mai mult
CFR Cluj se confruntă cu probleme financiare și încearcă să amâne plata salariilor pentru ultimele două luni.... Citește mai mult
Ministrul interimar al Muncii, Raluca Turcan, a declarat că pentru cei care lucrează în instituțiile publice, certificatul verde ar trebui să fie obligatoriu pentru a avea acces în clădire.... Citește mai mult

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

error: Alert: Conținut protejat !!