Avocat inculpat, amendat de CA Cluj pentru că a cerut cu rea-credință recuzarea judecătorului

Un avocat trimis în judecată pentru a doua oară a fost amendat recent de Curtea de Apel Cluj pentru exercitarea cu rea-credinţă a dreptului de a cere recuzarea judecătorului.

Solutia pe scurt: ”Respinge ca nefondată cererea de recuzare formulată de către inculpatul L.F., în cadrul şedinţei de judecată de la data de 14.02.2025, cu privire la doamna judecător S.-I. M., în calitate de preşedinte al completului de judecată 5F, învestit cu soluţionarea cauzei ce formează obiectul dosarului penal nr. 988/33/2023, aflat pe rolul Curţii de Apel Cluj.

În temeiul art. 275 alin. 2 din C.pr.pen., obligă pe inculpatul L.F. la plata către stat a sumei de 300 lei, reprezentând cheltuieli judiciare.

În temeiul disp. art. 283 alin. 4 lit. n din C.pr.pen. aplică inculpatului L.F. o amendă judiciară în valoare de 2.000 lei, pentru exercitarea cu rea-credinţă a dreptului de a cere recuzarea judecătorului. Fără cale de atac în ceea ce priveşte modalitatea de soluţionare a cererii de recuzare.

Soluţia de amendare poate fi contestată, pe calea unei cereri de anulare sau de reducere, în termen de 10 zile de la comunicarea încheierii.

Pronunţată în şedinţa de azi, 14.02.2025, în modalitatea punerii soluţiei la dispoziţia inculpatului şi procurorului prin intermediul Grefei Curţii.”

Inculpatul este Florin Leț, avocat înscris în Baroul Arad, care în 2021 era condamnat de CA Cluj pentru refuz de recolarea de probe biologice.

Acum este trimis în judecată pentru conducerea sub influența substanțelor psihoactive, mai exact THC.

În data de 18.10.2023, Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Cluj a sesizat Curtea de Apel Cluj cu rechizitoriul din 17.10.2023 întocmit în dosarul nr. ###/P/2022, privind pe inculpatul Leț Florin, trimis în judecată pentru săvârşirea infracţiunii de conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe, prev. de art. 336 alin. 2 Cod Penal,  cu apl. art. 41 alin. 1 rap. la art. 43 alin. 1 Cod Penal.

În fapt, s-a reţinut în sarcina inculpatului că:

La data de 07.10.2022, în jurul orei 11:28, inculpatul Leț Florin a fost oprit în trafic de către organele de poliţie din cadrul Poliţiei mun. Zălau, după ce a fost surprins conducând pe str. Tudor Vladimirescu din….autovehicului de înmatriculare … Acest autoturism figurează înmatriculat pe numele lui …., concubina inculpatului.

După verificarea documentelor personale ale şoferului şi pe cele ale autoturismului, la cererea organelor de poliţie conducătorul auto Leț Florin a consimţit la testarea cu aparatul alcooltest, fiind generat un rezultat negativ, astfel cum rezultă din fişa nr. 638/07.10.2022 .

Din analiza înregistrărilor video surprinse de dispozitivele body-worn camera ale organelor constatatoare, materializată în procesul-verbal din data de 19.12.2022, precum şi din procesul-verbal de constatare a infracţiunii flagrante din data de 07.10.2022, rezultă că şoferul auto Leț Florin a refuzat să fie testat cu aparatul drugtest, în vederea stabilirii preliminare a prezenţei unor substanţe psihoactive în organism, pe fondul neîncrederii în rezultatele generate de aceste dispozitive.

În continuare, inculpatul  a însoţit echipajele de poliţie la sediul Spitalului Județean de Urgenţă Sălaj iar aici acesta a consimţit la recoltarea probelor de urină în vederea stabilirii prezenţei sau absenţei substanţelor psihoactive în organism.

Pe de altă parte, conducătorul auto a refuzat în mod explicit, sub semnătură, recoltarea de probe de sânge cu acelaşi scop, motivând în faţa organelor de poliţie şi a cadrelor medicale faptul că suferă de tripanofobie (frica de ace şi de înţepături).

Din fişa de examinare clinică emisă la data de 07.10.2022 rezultă că la momentul efectuării examenului clinic numitul Leț Florin nu a prezentat modificări perceptibile în planul ţinutei, atitudinii, comportamentului, comunicării verbale, orientării. Totodată, acesta nu a prezentat tulburări emoţional-instinctuale, tulburări de echilibru, incoordonare motorie, facies sau halenă alcoolică, iar examenul ocular întreprins de medicul de gardă nu a condus la constatarea unor disfuncţii sau anormalităţi ale persoanei.

Testarea preliminară a mostrei de urină recoltată de la şoferul Leț Florin în cadrul laboratorului UPU Sălaj a relevat prezenţa în corpul inculpatului, la ora prelevării – 12:20, a unor substanţe psihoactive, respectiv THC – tetrahidrocanabinol.”

Avocatul a susținut că este un plan al polițiștilor să-l pedepsească pentru succesul său

Avocatul Leț a susţinut, în calitate de suspect, faptul că ”nu a săvârşit infracţiunea imputată, precizând că nu s-a aflat sub influenţa substanţelor psihoactive la data de 07.10.2022, cu ocazia opririi sale în trafic.

Reaudiat fiind, ca urmare a admiterii cererii în apărare, la data de 04.04.2023, suspectul Leț Florin a învederat, în esenţă, că oprirea sa în trafic a transpus un „plan infracţional” de amploare, coordonat de ofiţeri cu funcţii de conducere din cadrul Poliţiei municipiului Zalău, şi implementat de către lucrătorii de poliţie care au asistat/participat la activităţile procedurale din data de 07.10.2022. Potrivit numitului Leț Florin, acest „plan infracţional” avut ca deziderat ultim denigrarea şi, totodată,  „pedepsirea”  sa pentru succesul avut în plan local în activitatea profesională de asistenţă şi reprezentare, în calitate de avocat, a unor persoane cercetate penal.”, se arată la dosar.

Comments

comentarii

Un bărbat din New Jersey a dat în judecată compania United Airlines după ce pilotul l-a scos cu forța din toaleta avionului, lăsându-l cu pantalonii în vine în fața celorlalți pasageri.... Citește mai mult
Specialiștii atrag atenția asupra unor comportamente care pot duce la probleme serioase precum demența, durerile cronice sau afecțiunile cardiovasculare.... Citește mai mult

Lasă un răspuns