O judecătoare de la Judecătoria Cluj-Napoca, cu 20 de ani vechime în sistem, a fost sancționată cu diminurea indemnizației cu 25% pe 3 luni pentru că nu a soluționat cu celeritate cauzele.
Hotărârea Secției pentru judecători în materie disciplinară din cadrul Consiliului Superior al Magistraturii:
”Cu majoritate, Admite acțiunea disciplinară formulată de Inspecția Judiciară împotriva doamnei Moţ Maria Gabriela – judecător în cadrul Judecătoriei Cluj-Napoca. În baza art.273 alin.(1) lit.b) din Legea nr.303/2022 privind statutul judecătorilor şi procurorilor, aplică doamnei Moţ Maria Gabriela – judecător în cadrul Judecătoriei Cluj-Napoca sancțiunea disciplinară constând în „diminuarea indemnizației de încadrare lunare brute cu 25% pe o perioadă de 3 luni” pentru săvârșirea abaterii disciplinare prevăzute de art.271 lit. g) teza I din același act normativ.
Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare la Completul de 5 judecători al Înaltei Curți de Casație și Justiție.
Cu opinie separată doar în ceea ce priveşte individualizarea sancţiunii, respectiv în sensul aplicării doamnei Moţ Maria Gabriela – judecător în cadrul Judecătoriei Cluj-Napoca a sancțiunii disciplinare constând în „avertisment” pentru săvârșirea abaterii disciplinare prevăzute de art.271 lit.g) teza I din Legea nr.303/2022 privind statutul judecătorilor şi procurorilor.”
Abaterea disciplinară pentru care a fost sancționată:
g) nerespectarea în mod repetat şi din motive imputabile a dispoziţiilor legale privitoare la soluţionarea cu celeritate a cauzelor ori întârzierea repetată în efectuarea lucrărilor, din motive imputabile;
Amintim că în 2015, judecătoarea Gabriela Moț s-a ”remarcat” prin faptul că și-a amendat propria grefieră de ședință!